Reklama

Zimny koniec lata

Zimny koniec lata

01.05.2005
Czyta się kilka minut
To opowieść o uwiedzeniu, ale wbrew niektórym komentarzom nie chodzi wyłącznie o lesbijskie zauroczenie. Wakacyjne spotkanie Mony i Tamsin jest okazją do przyjrzenia się mechanizmom uwodzenia nie tylko w erotycznym wymiarze.
P

Pochodzący z Polski Paweł Pawlikowski, dokumentalista, autor znakomitego, niesztampowego filmu o rosyjskiej imigrantce “Ostatnie wyjście", przeniósł na ekran historię nastolatki z prowincji zakochanej w arystokratycznej rówieśnicy, by w gruncie rzeczy opowiedzieć o tęsknocie za pięknem. O próbie wypełnienia życia światłem. Blask, jaki roztacza wokół siebie Tamsin, okazuje się fałszywy, ale na tyle oślepiający, by nie dało się rozpoznać jego prawdziwej natury. Podobne zwodnicze “świecenie" odsłoni się przy okazji w sferze religii - traktowanej instrumentalnie, wypełnionej podejrzaną fanatyczną ekstazą.

Oto małe miasteczko uśpione w jednej z dolin hrabstwa Yorkshire. Jest lato w pełnym rozkwicie, sfotografowane idyllicznie i zmysłowo (autora zdjęć, Ryszarda Lenczewskiego, znamy choćby z filmów Andrzeja Barańskiego). Życiem Mony, której brat prowadzi lokalny pub...

5301

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]