Reklama

Zero ryzyka

Zero ryzyka

01.12.2006
Czyta się kilka minut
Powiedzmy sobie szczerze: nikt z widzów specjalnie nie płacze, gdy jakiś polski film ponosi artystyczną czy frekwencyjną klęskę.
Kadr z filmu "Chaos" Xawerego Żuławskiego
P

Przyznam, że długo się wzbraniałem przed wzięciem udziału w dyskusji o współczesnym polskim kinie. Już w kilku tego typu debatach brałem udział i nic specjalnie z nich nie wyniknęło poza kolejną listą "gorzkich żali" i "słusznych postulatów". Coraz bardziej więc takie dyskusje przypominają mi dawne partyjne plena. Poddajemy "konstruktywnej krytyce" i formułujemy "plany pięcioletnie", a życie i tak potem to wszystko weryfikuje, często boleśnie.

Powód drugi mojej niechęci do zabierania głosu w tej dyskusji jest taki, że uważam traktowanie "kina polskiego" w kategoriach sztuki narodowej za anachronizm. Jego twórcy nie rywalizują już między sobą. Oni muszą konkurować z olbrzymią liczbą filmów ze świata, spływających i do nas rozmaitymi kanałami: via dystrybucja kinowa, via płyty DVD, via liczne przeglądy, via internet... I bardzo często tę konkurencję przegrywają...

10428

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]