Reklama

Zielona inwazja

Zielona inwazja

06.02.2017
Czyta się kilka minut
Czy Polska powinna się obawiać plagi zielonych papug? Niewykluczone, że pierwszy przyczółek zdobyły w zeszłym roku w Nysie na Opolszczyźnie.
Fot. Werner Layer / PAP
P

Poranek był w kolorze brudnego, porowatego śniegu. Z lodem, żwirem i miał jakby domieszkę psich sików. W różowym obłoczku smogu zacierała się granica między niebem a ziemią, a światło z wysiłkiem przeciskało się przez plastikowe szyby.

Ledwie starczyło mu siły, by rozjaśnić okienny parapet. Rozmawiałem właśnie z kimś przez telefon, kiedy na horyzoncie, ponad drzewami, przeleciała chmara ptasiej drobnicy i zapadła gdzieś koło bloków zamykających horyzont. Zima to czas łączenia się w stada. Stado jest czujne i solidarne. Stado szybciej dostrzeże nadlatującego krogulca. Stado rzadko bywa głodne. Tylko co to było za stado, co przeleciało właśnie ponad szkieletami żoliborskich drzew?

Nie były to jemiołuszki. Okrągłe, jakby wiecznie najedzone, podzwaniały wczoraj srebrnym dzwoneczkiem w pobliskim parku. Raz po raz któraś trzepotała przy wielkich kulach jemioły i skubała białe...

6239

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

... dla wiedzy i pięknego języka Autora, jakim przybliżył mi świat, który codziennie oglądam. Gratuluję i pozdrawiam.S

Podobne teksty

Bartek Dobroch, Simone Moro, Denis Urubko
Błażej Strzelczyk, Elżbieta Malzahn, Przemysław Malzahn
Tadeusz Pabjan, Artur Sporniak

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]