Reklama

Dzierzba z Mokotowa

Dzierzba z Mokotowa

25.06.2016
Czyta się kilka minut
Gdyby był tu ze mną jakiś birdwatcher z Anglii, pewnie szalałby z radości.
Fot. ULLSTEIN BILD / GETTY IMAGES
1

19 maja

Miasto wstaje ze stukotem tramwajowych kół i skrzypieniem zwrotnicy. Nigdy nie jest zupełnie cicho, przelotowe trasy nie milkną. Gramoli się wcześnie rozbudzone, wściekłe, czerwone słońce. Brodzimy po kostki w mokrej od rosy trawie jak w wielkiej zielonej kałuży. W parku jazgot ptasich głosów, skacząca piosenka zięby z zawijasem na końcu, monotonne gwizdanie sikor, fletowa, nieśpieszna melodia kosa. Na szczycie jabłoni cicha i nieruchoma jak posążek samica gąsiorka. Widząc wycelowane lornetki, przelatuje gdzieś w koronę topoli.

Kilkaset metrów dalej, na uschłym badylu, nic o niej nie wiedząc, samiec wypatruje kotłujących się nad trawnikiem owadów. W słońcu, w dziesięciokrotnym powiększeniu, widzę jego smukłą różowawą pierś, szarą głowę i bandycką, czarną przepaskę na oczach. Wciśnięta między łopatki duża głowa z mocnym, haczykowatym dziobem...

6085

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]