Reklama

Zawiść

Zawiść

12.01.2007
Czyta się kilka minut
On ma, a ja nie mam. Nie tyle że chciałbym mieć, ale dlaczego on ma, a ja nie mam? Skoro on ma, to ja też powinienem mieć. Co powinienem mieć? Pieniądze, dom, piękną i kochającą żonę, mądrość, urodę... Zawistnik nie dlatego chce mieć, że coś jest mu naprawdę potrzebne, ale chce mieć, bo inny ma. Oczywiście trudno żywić zawiść wobec wszystkich aktorów filmowych z Hollywood albo wobec licznych smukłych i bogatych modelek, ale jej przedmiotem jest zawsze konkretna osoba lub - rzadziej - konkretna grupa ludzi. Kiedyś wiele pisano na temat zawiści jednej klasy społecznej wobec innej, ale te marksistowskie personifikacje uczuć grupowych wydają się wysoce wątpliwe. Może istniała walka klas, chociaż nie wiem, czy istniały klasy, ale na pewno nie istniała zawiść między klasami społecznymi.
Z

Zawiść zżera nas od wewnątrz. Jest ona bowiem nie tylko wadą, ale i nieszczęściem, człowiek zawistny jest nieszczęśliwy: nie potrafi się cieszyć życiem, gdyż nie potrafi się cieszyć tym, co ma, skoro - w jego ocenie - inny ma więcej lub wiedzie mu się lepiej. Zawistnik ponadto nie jest w gruncie rzeczy zainteresowany tym, co ma. Nie jest zainteresowany samym sobą czy też swoimi najbliższymi. Patrzy wokół i interesuje się tylko tymi, którym się wiedzie lepiej. I nawet jeżeli uda mu się osiągnąć to, co ma za przedmiot swojej zawiści, nie ucieszy się, lecz znajdzie sobie kogoś innego, by owo uczucie nie zgasło.

Z zawistników wyrastają niedobrzy ludzie, a czasem nawet rewolucjoniści, bo rewolucja od fazy ustanawiania wolności niemal zawsze przechodzi do fazy walki o iluzoryczną równość społeczną (czyli de facto materialną) i zawistnicy właśnie zgłaszają znane...

3153

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]