Zawiść
Zawiść
Zawiść zżera nas od wewnątrz. Jest ona bowiem nie tylko wadą, ale i nieszczęściem, człowiek zawistny jest nieszczęśliwy: nie potrafi się cieszyć życiem, gdyż nie potrafi się cieszyć tym, co ma, skoro - w jego ocenie - inny ma więcej lub wiedzie mu się lepiej. Zawistnik ponadto nie jest w gruncie rzeczy zainteresowany tym, co ma. Nie jest zainteresowany samym sobą czy też swoimi najbliższymi. Patrzy wokół i interesuje się tylko tymi, którym się wiedzie lepiej. I nawet jeżeli uda mu się osiągnąć to, co ma za przedmiot swojej zawiści, nie ucieszy się, lecz znajdzie sobie kogoś innego, by owo uczucie nie zgasło.
Z zawistników wyrastają niedobrzy ludzie, a czasem nawet rewolucjoniści, bo rewolucja od fazy ustanawiania wolności niemal zawsze przechodzi do fazy walki o iluzoryczną równość społeczną (czyli de facto materialną) i zawistnicy właśnie zgłaszają znane...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]