Reklama

Za co wyleciał generał

Za co wyleciał generał

29.06.2010
Czyta się kilka minut
Czy zachodnie wojska mają jeszcze czego szukać w Afganistanie? Czy zbudowanie nowego Afganistanu to realny cel? Takie pytania padają w amerykańskiej debacie o wojnie, trwającej już dziewiąty rok. Wywołała ją dymisja generała, który był zbyt szczery.
Generał Stanley McChrystal w bazie USA w Kandaharze. Afganistan, grudzień 2009 r. / fot. Liu Xin /Xinhua / Xinhua Press / Corbis
J

Jak do cholery dałem się wrobić w tę kolację?«. Jest czwartkowy wieczór, połowa kwietnia. Dowódca sił USA i NATO w Afganistanie, gen. Stanley McChrystal przyjechał do Francji sprzedać nową strategię wojenną naszym ­NATO-wskim sojusznikom - to znaczy, utrzymywać fikcję, że nadal mamy sojuszników...". Tak zaczyna się feralny artykuł w amerykańskim magazynie "Rolling Stone", który już na kilka dni przed ukazaniem się pisma w druku wywołał polityczne trzęsienie ziemi w Waszyngtonie, Kabulu i w kilku innych stolicach.

Obama i "pieprzona wojna"

Dalej czytamy w nim: "»Ta kolacja przychodzi z dobrodziejstwem inwentarza na pańskim stanowisku« - zauważa szef sztabu, pułkownik Charlie Flynn. Siedzący na krześle McChrystal odwraca się. »Hej, Charlie - pyta go - a to też jest w inwentarzu?«. McChrystal pokazuje mu środkowy palec".

...
11150

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]