Reklama

Do pokoju po trupie wroga

Do pokoju po trupie wroga

27.10.2009
Czyta się kilka minut
Nawet amerykańscy dowódcy przyznają, że wojny w Afganistanie nie da się wygrać, można tylko próbować jej nie przegrać. Jakby tego było mało, coraz bardziej niestabilny jest sąsiedni Pakistan, kraj posiadający broń atomową.
Na przełęczy Korengal, Afganistan, listopad 2006 r. / fot. Chad Hunt/Corbis
W

W 1965 r. prezydent USA Lyndon B. Johnson stanął przed decyzją: ustąpić generałom i wysłać do Wietnamu więcej żołnierzy, czy zacząć się stopniowo wycofywać i zamiast na wojnie w Azji, skupić się na realizacji reform społecznych w USA? Przed podobnym dylematem stoi Barack Obama. Głównodowodzący wojsk NATO i USA w Afganistanie gen. Stanley McChrystal chce kolejnych 40 tys. żołnierzy. Establishment w Waszyngtonie jest podzielony, podobnie jak społeczeństwo USA, które w połowie opowiada się za eskalacją wojny, a w połowie przeciw.

Spór sprowadza się do tego, czy nadal bić się z talibami, czy tylko zwalczać Al-Kaidę. Zwolennicy drugiej opcji namawiają Obamę, by zamiast mobilizować więcej sił lądowych, postawił na "akcje policyjne"; za tym eufemizmem kryją się wzmożone ataki samolotów bezzałogowych. Wycofanie z Afganistanu nie jest rozpatrywane, ale zmiana taktyki...

9936

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]