Reklama

Z krainy

Z krainy

26.03.2017
Czyta się kilka minut
Kiszone w ukryciu żale i eksplodujące spod pokrywki swary. Zaiste takim klejem, ze śliny i żółci, spojona jest Europa.
Fot. Brett Stevens / AFP / EAST NEWS
J

Jak u cioci na imieninach albo kiedy po szóstym daniu wielkanocnym przeciążona wątroba nie wyrabia i wreszcie się komuś uleje, po czym wszyscy wychodzą poobrażani aż do gwiazdki, kiedy trzeba znowu razem zasiąść do tego samego stołu. W tygodniu poprzedzającym świętowanie rocznicy rzymskich traktatów polski rząd pohukiwał o europejskiej jedności. Tymczasem najwyżej postawiony w strukturach Holender wystawił ją na tęgą próbę: Jeroen Dijsselbloem, koordynator ministrów finansów strefy euro, wypomniał krajom Południa, że nie były dość solidarne z krajami Północy, kiedy te im pomogły w trakcie kryzysu. „Jako socjaldemokrata bardzo wysoko cenię solidarność. Ale w związku z tym powstają zobowiązania. Nie może być tak, że ktoś wyda wszystkie pieniądze na chlanie i kobiety, a potem prosi o pomoc”.
Oczywiście nie miał na myśli tego, że (dosłownie) Grecy, Włosi i Hiszpanie przepili i...

5867

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]