Reklama

Ładowanie...

Wenus i burak

11.10.2015
Czyta się kilka minut
Żadna strategia na przetrwanie w ciszy toksycznych tygodni do wyborów nie jest do końca skuteczna, ale ja i tak zamykam się od środka w kuchni.
Fot. Wojciech Szatan dla „TP”
S

Szósta rano, godzina zapracowanych, zafrasowanych i osiedlowych pijaczków. W zeszły piątek wydawało się, że tylko ci ostatni, w oczekiwaniu na otwarcie sklepu z piwem, mieli czas pogapić się w przejrzystym aż do bólu przymrozkowym powietrzu na imponującą koniunkcję Księżyca z Wenus. Miłośnicy astronomii na swoich blogach pisali o tańcu planet (w pobliżu zawisły Mars i Jowisz); wybaczmy poetyzowanie, faktem jest, że Wenus, i tak na ogół nieźle widoczna o świcie, w towarzystwie świeciła jeszcze mocniej, nachalnie, jak lampka z jarmarcznej budy. Lub, żeby iść z duchem czasu: jak dioda z klubu disco polo.

Trochę rozumiem bractwo teleskopów – obserwacja nieba pozwala zachować spokój w takie dni, kiedy ból i wstyd patrzeć na Ziemię. W oczekiwaniu na koniunkcję szczęściarze owi mogli przegapić np. scenkę z eksprezydentami przerobionymi na cinkciarzy. Oj, wysoko ulokowane aspiracje,...

6217

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]