Reklama

Wyzwolenie

Wyzwolenie

27.11.2007
Czyta się kilka minut
"Wyzwolenie po dziś dzień uchodzić może za jeden znajbardziej awangardowych polskich tekstów teatralnych - pod każdym względem łamie zasady "sztuki dobrze skrojonej, pozostawia inscenizatora zszeregiem zadań do rozwiązania: co zrobić na scenie z- równie ważnymi co dialog - poetyckimi didaskaliami? jak połączyć akty, zktórych każdy zdaje się rozgrywać na innym poziomie rzeczywistości iimaginacji? co zrobić zMaskami? jak potraktować postać Geniusza-Mickiewicza? jak przełożyć na język teatru tragiczny finał?.
M

Maciej Prus nie odważył się zmierzyć z większością tych problemów. Obszedł je, przykrawając dramat Wyspiańskiego do rozmiarów sztuki mądrej i ważnej, ale bardzo tradycyjnej w kształcie, realistycznej, właściwie psychologicznej. Ma to zarówno pozytywne, jak i negatywne konsekwencje.

Znajdujemy się we współczesnym teatrze - nagie ściany, stalowa konstrukcja widowni, na scenie szkielet dekoracji i aktorzy we współczesnych, prywatnych strojach. Konrad (Piotr Adamczyk) w zielonej kurtce i z wojskowym plecakiem wygląda tak, jakby właśnie przyszedł z ulicy. Emanuje z niego spokój i szczerość - szczególnie wyraziste w zderzeniu ze sztucznością i dogmatyzmem pozostałych postaci.

Widz podgląda zza kulis burzliwą próbę, podczas której Konrad i zespół teatru spierają się w fundamentalnych kwestiach artystycznych i społecznych: relacji między prawdą i ...

2700

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]