Reklama

Wyższa szkoła molestowania

Wyższa szkoła molestowania

08.07.2019
Czyta się kilka minut
Większość polskich uczelni publicznych nie wprowadza działań, które mogłyby zapobiec molestowaniu, a jeśli już istnieją procedury, to są nieskuteczne – wynika z badań Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
R

Raport „Molestowanie na polskich uczelniach publicznych” powstał na podstawie analiz z lat 2018 i 2019. Zbadano 94 placówki – tylko w 14 z nich funkcjonują specjalne instytucje, które mają przeciwdziałać dyskryminacji, w tym molestowaniu.

HFPC twierdzi, że w latach 2010-18 złożono co najmniej 50 studenckich skarg dotyczących zachowań dyskryminujących bądź „przybierających formę molestowania lub molestowania seksualnego”, co do których prowadzono postępowania wyjaśniające lub dyscyplinarne. Warto przytoczyć tu inne badania na ten sam temat: raport Rzecznika Praw Obywatelskich z końca 2018 r. podaje, że od momentu rozpoczęcia studiów ponad 40 proc. studentów i studentek doświadczyło molestowania.

Zestawienie to ujawnia ogromną dysproporcje między przypadkami zgłaszanymi a doświadczanymi. Retorycznym wydaje się pytanie, dlaczego tak jest: czy molestowanie na uczelniach się nie zdarza, czy może system reagowania jest nieskuteczny. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka, redaktorka wydania internetowego „Tygodnika Powszechnego”. Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureatka IV edycji Stypendium im. Leopolda Ungera dla...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]