Reklama

Ładowanie...

Wyspiarze w Krakowie

08.09.2009
Czyta się kilka minut
Na tegoroczną odsłonę festiwalu organizatorzy przygotowali retrospektywę muzyki brytyjskiej.
P

Po wiekach historycznych zawirowań, licznych estetycznych przewartościowań, już to tłumieniu twórczej aktywności pod presją politycznych nacisków, już to bujnych jej renesansów, muzyka Wysp Brytyjskich w XX w. wyszła na prostą.

Dziś kompozytorzy z północnej Europy, a więc Anglii, Walii i Szkocji, co chętnie podkreślają, stanowią na rynku muzyki współczesnej artystyczne grono, z którego zdaniem trzeba się liczyć. I choć trudno byłoby - szczególnie w XXI w. - wykazać istnienie zespołu określonych cech stylistycznych nowej muzyki Wyspiarzy, postawa twórcza tych kompozytorów nie odbiega daleko od wartości, które nadawały rysy muzycznym portretom ich poprzedników.

Twórczość tę konstytuuje wszak gra paradoksów. Z jednej strony kompozytorzy ci stali bowiem zawsze z boku głównych estetycznych nurtów, które raz po raz rozlewały się po kontynencie...

6467

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]