Reklama

Wyspiarze w Krakowie

Wyspiarze w Krakowie

08.09.2009
Czyta się kilka minut
Na tegoroczną odsłonę festiwalu organizatorzy przygotowali retrospektywę muzyki brytyjskiej.
P

Po wiekach historycznych zawirowań, licznych estetycznych przewartościowań, już to tłumieniu twórczej aktywności pod presją politycznych nacisków, już to bujnych jej renesansów, muzyka Wysp Brytyjskich w XX w. wyszła na prostą.

Dziś kompozytorzy z północnej Europy, a więc Anglii, Walii i Szkocji, co chętnie podkreślają, stanowią na rynku muzyki współczesnej artystyczne grono, z którego zdaniem trzeba się liczyć. I choć trudno byłoby - szczególnie w XXI w. - wykazać istnienie zespołu określonych cech stylistycznych nowej muzyki Wyspiarzy, postawa twórcza tych kompozytorów nie odbiega daleko od wartości, które nadawały rysy muzycznym portretom ich poprzedników.

Twórczość tę konstytuuje wszak gra paradoksów. Z jednej strony kompozytorzy ci stali bowiem zawsze z boku głównych estetycznych nurtów, które raz po raz rozlewały się po kontynencie...

6467

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]