Reklama

Wstęp

Wstęp

01.11.2015
Czyta się kilka minut
Można zaryzykować stwierdzenie, że obecność publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w naszych domach jest powszechna.
Fot. Grażyna Makara
N

Niemal w każdym, na miejscu eksponowanym albo ukrytym, z pełną świadomością mieszkańców lub z ich słodką niewiedzą, znajduje się choć jedna publikacja z charakterystycznym kwadratowym znakiem firmowym PWM. Bo te trzy litery od 70 lat otwierają przed kochającymi muzykę magiczny świat dźwięków.

PWM to jednak nie tylko oficyna, która produkuje nuty i książki, firma, jakich na świecie wiele. PWM to wydawnictwo specjalnego przeznaczenia, od 1945 r. prowadzące misję utrwalania i upowszechniania na świecie polskiej twórczości muzycznej. Dlatego cieszę się, że dziś, po kilkunastoletnich wolnorynkowych peregrynacjach, weszło w fazę przekształcenia w państwową instytucję kultury.

Związani z PWM kompozytorzy – największe nazwiska, najlepsi z najlepszych, ci dawni i współcześni – zapewniają repertuar rodzimym i zagranicznym artystom, orkiestrom i muzycznym teatrom. Znakomici pedagodzy, przygotowując materiały metodyczne, dbają o muzyczne wychowanie dzieci i umuzykalnianie młodzieży. Błyskotliwi autorzy, uzbrojeni w specjalistyczną wiedzę i świetne pióra, od lat zapewniają muzykologom wiedzę, uwrażliwiają melomanów, poprzez muzyczną literaturę pozwalają słuchaczom zaprzyjaźnić się z dźwiękami pochodzącymi z różnych historycznych okresów i estetycznych półek. Wreszcie PWM to przestrzeń kulturowego dialogu, miejsce wykuwania artystycznych idei i przelewania na papier muzycznych myśli, platforma wymiany estetycznej refleksji i formułowania muzykologicznych koncepcji. Bo PWM to nie tylko wydawnictwo – to kreatywne środowisko. ©

Daniel Cichy
redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Muzykolog, publicysta muzyczny, wykładowca akademicki. Od 2013 roku związany z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, w 2017 roku objął stanowisko dyrektora - redaktora naczelnego tej oficyny....

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]