Wybory w Turcji: koniec złudzeń

Ponowne zwycięstwo Erdoğana i jego Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) jest miażdżące i jak się wydaje niepodważalne. Dotyczy to także spodziewanej drugiej tury wyborów prezydenckich.

15.05.2023

Czyta się kilka minut

Zwolennicy Erdoğana pod siedzibą jego Partii Sprawiedliwości i Rozwoju w Ankarze, 14 maja 2023 r./ DEPO PHOTOS / ZUMA PRESS / FORUM

Liczby są wymowne. 49,4 proc. poparcia dla Recepa Tayyipa Erdoğana w pierwszej turze wyborów prezydenckich, 45 proc. dla jego głównego przeciwnika Kemala Kılıçdaroğlu i ponad 5,2 proc. dla antysystemowego nacjonalisty Sinana Oğana – tak wygląda sytuacja po zliczeniu 99 procent głosów. W przeprowadzonych równocześnie wyborach parlamentarnych rządowy Sojusz Ludowy Erdoğana zdobywa – według wstępnych wyników – 49,4 proc. głosów, co daje mu pewną większość w parlamencie (321 z 600 mandatów). Opozycyjny Sojusz Narodowy, przy 35 proc. poparcia, może liczyć na 266 mandatów. Obrazu dopełnia blok kurdyjsko-lewicowy z poparciem 10,5 proc. i perspektywą 66 mandatów.

Zwycięstwo Erdoğana i jego Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) jest miażdżące i jak się wydaje niepodważalne – dotyczy to także spodziewanej drugiej tury wyborów prezydenckich (planowanej na 28 maja, przy czym Erdoğan sygnalizował możliwość zwycięstwa jeszcze w pierwszej turze, po zliczeniu wszystkich głosów). Musimy liczyć się z emocjonującymi dwoma tygodniami kampanii, ale szanse, że Kılıçdaroğlu uda się utrzymać mobilizację we własnym obozie, odebrać głosy Erdoğanowi czy przejąć wszystkie głosy Oğana, są minimalne.


CZYTAJ TAKŻE: Erdoǧan daje podwyżki i anuluje faktury za gaz, kandydat opozycji obiecuje demokratyczne standardy i ustabilizowanie cen. I choć to ten drugi prowadzi w sondażach, w przeddzień najważniejszych w historii tureckich wyborów nic nie jest jasne >>>>


„Głosowanie o wszystko”

Tureckie głosowanie nazwano już „wyborami stulecia” i „wyborami o wszystko”. Cóż zatem się rysuje? Oto ponad dwadzieścia lat rządów AKP się broni. Nie podważyły tego ani zmęczenie władzą i jej arogancją, ani zmiany pokoleniowe, ani narastający kryzys gospodarczy, ani nawet katastrofalne trzęsienie ziemi z 6 lutego tego roku (50 tys. zabitych). Turcy opowiedzieli się za stabilnością, kontynuacją, niechęcią do rozliczeń i nowych tożsamościowych wstrząsów, które proponowała im opozycja. Zważywszy na siłę wątków państwowych i wzmocnienie na scenie politycznej treści oraz sił nacjonalistycznych, państwo i naród turecki są – jak widać – wciąż głównym punktem odniesienia dla wyborców.

Choć tendencje autorytarne w Turcji są znaczne, a opór przeciw nim duży, to Turcja pozostaje silną „demokracją suwerenną”. Erdoğan potrzebuje legitymacji społecznej i do wyborów podszedł poważnie. Wzięło w nich udział ok. 90 proc. uprawnionych. Pomimo silnych – i podsycanych przez opozycję – obaw co do uczciwości głosowania, jego wynik nie jest poważnie kwestionowany.

Względna przewidywalność

Z tą obocznością systemu politycznego Turcji – to znaczy autorytaryzmem, który ma realną legitymację społeczną – musimy nauczyć się żyć. Opozycja turecka musi się zaś wymyśleć na nowo, zapewne już pod nowym przywództwem, w nowych ramach organizacyjnych i z przeprofilowanym programem.


CZYTAJ TAKŻE: Dlaczego większość Turków żyjących w Niemczech popiera Erdoğana? >>>>


Na Zachodzie, gdzie prezydent Erdoğan nie ma dobrej prasy (są ku temu poważne powody), duże były nadzieje na polityczną zmianę w Ankarze. Zmiany jednak – raczej – nie będzie i warto się z tym pogodzić. Turcja zachowała podstawy legitymacji demokratycznej, uniknęła jak dotąd protestów i wstrząsów okołowyborcznych, a zamiast zmiany obiecuje względną stabilność i przewidywalność polityczną. Cudów nie będzie.

Tekst ukończono 15 maja o godzinie 11.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]