Reklama

Wszyscy mówią: kochaj mnie

Wszyscy mówią: kochaj mnie

04.07.2006
Czyta się kilka minut
Realizując "Kochanków z Marony Izabella Cywińska podjęła niemałe ryzyko. Bowiem adaptowanie prozy Iwaszkiewicza zmusza do konfrontacji nie tylko z wielką literaturą, ale i z filmową tradycją.
N

Nie można dziś oglądać "Kochanków z Marony" bez odniesienia do wybitnych filmów Iwaszkiewiczowskich - "Brzeziny" i "Panien z Wilka" Andrzeja Wajdy, "Matki Joanny od Aniołów" Jerzego Kawalerowicza. W zestawieniu z tak wielkimi dziełami film Cywińskiej broni się głównie siłą literackiego pierwowzoru.

Ola prowadzi skromne życie prowincjonalnej nauczycielki: praca, czytanie książek, spacery z uczniami. Jej życie zmienia się wraz z poznaniem Janka, mężczyzny przebywającego w miejscowym sanatorium. Związek ze śmiertelnie chorym mężczyzną zniszczy spokój jej bezbarwnej egzystencji. Szare i puste dotąd mury szkoły wypełni wkrótce głos Janka i zakochanego w nim Arka. Tak rozpoczyna się spektakl na dwóch aktorów, grany przez ulubiony Iwaszkiewiczowski duet: Erosa i Tanatosa. W twórczości autora "Brzeziny" miłość i śmierć złączone są niczym syjamskie bliźnięta; odrębne...

5415

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]