Reklama

Ładowanie...

Wszyscy mówią: kochaj mnie

04.07.2006
Czyta się kilka minut
Realizując "Kochanków z Marony Izabella Cywińska podjęła niemałe ryzyko. Bowiem adaptowanie prozy Iwaszkiewicza zmusza do konfrontacji nie tylko z wielką literaturą, ale i z filmową tradycją.
N

Nie można dziś oglądać "Kochanków z Marony" bez odniesienia do wybitnych filmów Iwaszkiewiczowskich - "Brzeziny" i "Panien z Wilka" Andrzeja Wajdy, "Matki Joanny od Aniołów" Jerzego Kawalerowicza. W zestawieniu z tak wielkimi dziełami film Cywińskiej broni się głównie siłą literackiego pierwowzoru.

Ola prowadzi skromne życie prowincjonalnej nauczycielki: praca, czytanie książek, spacery z uczniami. Jej życie zmienia się wraz z poznaniem Janka, mężczyzny przebywającego w miejscowym sanatorium. Związek ze śmiertelnie chorym mężczyzną zniszczy spokój jej bezbarwnej egzystencji. Szare i puste dotąd mury szkoły wypełni wkrótce głos Janka i zakochanego w nim Arka. Tak rozpoczyna się spektakl na dwóch aktorów, grany przez ulubiony Iwaszkiewiczowski duet: Erosa i Tanatosa. W twórczości autora "Brzeziny" miłość i śmierć złączone są niczym syjamskie bliźnięta; odrębne...

5415

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]