Reklama

Sérénité

Sérénité

06.03.2005
Czyta się kilka minut
O jego opowiadaniach zwykło się mówić, że są filmowe. Zawierają to, co w kinie sprawdza się najlepiej: precyzyjną narrację, bogaty rysunek psychologiczny bohaterów, wspaniałe dialogi.
Daniel Olbrychski (Wiktor Ruben) w "Pannach z Wilka"
F

Filmowców przyciągało do tych opowiadań chyba coś jeszcze: operowanie skrajnościami, antynomiami. Młodość i starość, życie i śmierć, piękno i brzydota, mroźna zima i gorące lato... Zanim samotność bohaterów przejrzy się w lustrze zrozumienia, z reguły jest już za późno na spełnienie. Awers radości kryje rewers rozpaczy. A w tle - pełen zmysłowych uroków świat.

Ponad dwadzieścia adaptacji filmowych to imponująca liczba. Większość jednak nie jest warta zapamiętania. “Filmowość" prozy Iwaszkiewicza jest zwodnicza. Sztuka adaptacji polega w tym przypadku przede wszystkim na zrozumieniu tego, co ponad słowem, obok litery, w aurze i klimacie niedopowiedzenia. Zrozumieli to nieliczni.

Nie udała się już pierwsza adaptacja, “Dom na pustkowiu" (1949) Jana Rybkowskiego; kameralna miłosna historia zmieniła się w przykry polityczny plakat. Z nakręconego...

10372

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]