Reklama

Mój Iwaszkiewicz

Mój Iwaszkiewicz

06.03.2005
Czyta się kilka minut
2 marca mija 25. rocznica śmierci Jarosława Iwaszkiewicza. 86-letni, odchodził w pełni sił twórczych. Jeden z najpiękniejszych jego wierszy, Urania, powstał w lutym 1980. Outsider w grupie Skamandra, jest dziś może najbardziej żywym pośród pisarzy tej pięknej plejady.
B

Był także postacią życia publicznego: przed wojną dyplomata, po wojnie poseł na Sejm PRL, wieloletni prezes Związku Literatów Polskich. Krytykowano go za uległość wobec władz i przywiązanie do zaszczytów. Ale pozycję swoją umiał wyzyskać, choćby jako redaktor “Twórczości" - najlepszego miesięcznika literackiego w krajach “obozu".

Tamte spory należą do przeszłości - pozostał świetny poeta, mistrz opowiadania, autor “Czerwonych tarcz". Wedle słów Jerzego Kwiatkowskiego: jeden z najbardziej “europejskich" i najbardziej przy tym zanurzonych w żywiole polskości pisarzy w naszej literaturze.

Julia Hartwig

Poetka i tłumaczka; ostatnio wydała tom "Bez pożegnania"

Bardzo mnie przejęły fragmenty z dziennika Iwaszkiewicza wydrukowane w “Gazecie Wyborczej". Znalazło się tam takie wyznanie: “Najgorsze...

11921

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]