Reklama

Ładowanie...

Wspólna wędrówka

11.01.2004
Czyta się kilka minut
W czterdzieści lat po Szmaciarzach i bohaterach, pierwszej książce krytycznej Jacka Łukasiewicza, ukazał się nowy zbiór jego szkiców.
L

Literatura powstaje w towarzystwie krytyków. Ich obecność stała się od dawna nieodłączną częścią społecznego funkcjonowania literatury. Akademickie, a zwłaszcza medialne instytucje krytyki mają coraz większy wpływ na rynkową pozycję książki.

Nie można też lekceważyć wpływu krytyki na proces tworzenia, tak debiutantów, jak i - świadomych koniunktur - doświadczonych autorów. Krytycy są zwykle pierwszymi odbiorcami nowego dzieła, a ich wypowiedzi tworzą pierwszą warstwę interpretacyjnej i wartościującej “otuliny", w jakiej utwór zjawia się czytelnikom. Antologie z cyklu “pisarz w oczach krytyki" są świadectwem wspólnej wędrówki. A gdyby tak odwrócić punkt widzenia i zapytać, jak się pisze w towarzystwie krytyków? Rozsiane uwagi o krytykach znajdziemy niemal u wszystkich pisarzy z Gombrowiczem na czele.

Przestrzeń przyjaciół

...
9993

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]