Reklama

Współczesny inteligent

Współczesny inteligent

24.09.2013
Czyta się kilka minut
"W muzyce oczywiście uwielbiam Mozarta. »Et Incarnatus est« z Mszy C-dur jest niedoścignione, przenosi cię do Boga! Dalej Pasje Bacha. Fragment Bacha, który bardzo lubię, to »Erbarme Dich«, czyli płacz Piotra z Pasji Mateuszowej".
R

Redakcja „TP” prosi mnie, bym skomentował wypowiedź papieża Franciszka o literaturze i sztuce, fragment jego niezwykłego wywiadu. Bardzo trudno recenzować czyjeś upodobania, są czymś osobistym. Papież jednak jawi się tutaj jako nasz współczesny. Inteligent oglądający filmy Felliniego, czytający Hopkinsa (którego wspaniale tłumaczył na język polski Stanisław Barańczak), Dostojewskiego, podziwiający malarstwo Caravaggia. To jest gust naszej epoki – Caravaggio został stosunkowo późno odkryty (kiedy Dostojewski podróżował po Italii, oglądał Rafaela – wielki Caravaggio jeszcze czekał na swoją godzinę).
Aria z „Pasji św. Mateusza” Jana Sebastiana Bacha, „Erbarme Dich, mein Gott” – dla wielu jest centralnym punktem tej Pasji czy nawet całej Bachowskiej muzyki. A jej słowa „Zmiłuj się nade mną, Boże”, wypowiedziane przez Piotra, który miał powody, żeby prosić o zmiłowanie, współbrzmią...

1426

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]