Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Kim jesteśmy

Kim jesteśmy

09.09.2012
Czyta się kilka minut
Każda dobra biografia – zwłaszcza jeśli dotyczy dziedziny, która nas pasjonuje – zdaje się obiecywać, że powie nam, kim był jej bohater, ale też, pośrednio, kim my jesteśmy.
Fot. Bogdan Krężel
G

Gdy zamykamy książkę, wiemy już, że prawdy o nas nie znajdziemy w niej. Musimy szukać gdzie indziej...

Z biografii, które znakomicie opisują epokę i wielkie osobowości, będące ich tematem, musiałbym wymienić wiele. Na przykład klasyczną już książkę W.J. Batesa o Keatsie (kilkaset stron o poecie, który nie dożył dwudziestych szóstych urodzin). Richard Ellmann napisał świetną biografię Joyce’a i jest też wielkim autorytetem, jeśli idzie o W.B. Yeatsa. Rozprawę Huizingi o Erazmie z Rotterdamu. Peter Brown, wielki znawca późnej starożytności, jest autorem monografii poświęconej św. Augustynowi. George Richard Marek napisał książkę o Beethovenie, która wywarła na mnie niegdyś duże wrażenie.

Tych świetnych biografii jest mnóstwo – ale autor tej notatki wyjechał na wakacje i mocno się oddalił od swojej wiernej biblioteki...

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]