Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Wschód–Zachód

Wschód–Zachód

31.10.2016
Czyta się kilka minut
Nie ulega żadnej kwestii, że rację miał pan prezydent RP, który na Węgrzech załzawił stwierdzeniem, że Zachód nas nie rozumie.
W

W istocie. Mamy tu zresztą do czynienia z absolutną symetrią, my bowiem takoż nie rozumiemy Zachodu, w tym pan prezydent. Prezydent – zaznaczmy dla porządku – popisał się zatem półprzenikliwością. Podobną sytuację notujemy w wyrażeniu się pani premier rządu RP, która mówiąc, że działania Komisji Europejskiej „nie mieszczą się jej w głowie”, potwierdza naszą pewność, że Komisji Europejskiej też nie mieści się w głowie to, co robi i mówi pani premier. To wzajemne niezrozumienie jest odwieczne, i żadna próba zrozumienia nigdy, na dłuższą metę, się nie udała.

My, ludzie skrajnie szarzy, ale takoż skrajnie bystrzy, bardzo dawno straciliśmy złudzenia na temat możliwości uzachodnienia tutejszości i pogodziliśmy się do spodu z naszą wschodniością. Mamy zatem – dzięki Bogu – do tego, co się dzieje, stosunek całkowicie luźny. Od lat bardzo wielu obserwowaliśmy z poczuciem wyższości...

4041

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Prawdziwa i smutna konstatacja, i przerażająca.

Ten, kto nie jadł trufli za nic ma bieganie po lesie i przekopywanie śladów świńskich ryjków w poszukiwaniu smakowitego grzybka. A ten, który bystro patrzy i trzeźwo patrzy na wydarzające się obrazy w rzeczywistości nie zrozumie nieustannie zatrwożonego użytkownika nowego świata w postaci nowych technologii. Rozróżnienie na świat Wschodu i Zachodu jest niczym innym jak rozróżnieniem na świat, do którego trzeba się dopasować i na świat, który się tworzy. Nie można być jednocześnie twórcą i tworzywem jakby to powiedział w słynnej scenie kultowego filmu aktor powołujący się na wiedzę Hegla. Jedni chcę iść, drudzy chcą stać. W tym czasie najlepiej uprawia się publiczne drzemanie w oczekiwaniu na finał. :-)

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]