Reklama

Wolny od HIV

Wolny od HIV

11.03.2019
Czyta się kilka minut
Świat obiegła informacja o drugim w historii pacjencie wyleczonym z zakażenia wirusem HIV.
W

We krwi chorego po 18 miesiącach bez podawania leków nie znaleziono wirusowego materiału genetycznego, co sugeruje całkowite wyleczenie. Tak jak w 2008 r., przyczyną tego sukcesu jest transplantacja komórek macierzystych szpiku.

U tzw. „londyńskiego pacjenta” w 2012 r. zdiagnozowano chłoniaka Hodgkina – nowotwór, który dziesięciokrotnie częściej występuje u osób zakażonych HIV. Po początkowej chemioterapii zdecydowano o transplantacji. Wybrano dawcę z mutacją genu CCR5, który koduje receptor niezbędny wirusowi do wniknięcia do limfocytów T osoby zakażonej. Wirus namnaża się w tych komórkach, powodując ich rozpad, a to skutkuje niedoborem odporności. Mutacja CCR5 sprawia, że wirus nie jest w stanie wniknąć do komórki i choroba się nie rozwija. Nieprawidłowy receptor posiada około 1 proc. Europejczyków, co chroni ich przed zakażeniem, jednocześnie nie skutkuje żadnymi negatywnymi konsekwencjami.

Autorzy opublikowanego w „Nature” raportu podkreślają, że na ostateczne potwierdzenie całkowitego wyleczenia pacjenta trzeba jeszcze poczekać. Mało prawdopodobne, że zastosowana w tym przypadku metoda stanie się powszechna, gdyż przeszczep szpiku i chemioterapia mogą być zbyt ryzykowne. Jednak to badanie może być inspiracją do szukania innych metod wyłączenia receptora CCR5. O jednej z takich prób głośno było za sprawą chińskich naukowców, którzy zmodyfikowali genetycznie ludzkie zarodki, uszkadzając ten receptor. Urodzone dzieci są całkowicie odporne na zakażenie wirusem HIV. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]