Reklama

Cień udręki, promień ekstazy

Cień udręki, promień ekstazy

14.08.2006
Czyta się kilka minut
Interpretując walce Chopina, Alexandre Tharaud podejmuje trudną grę z muzyką dworską i niebezpiecznie zbliża się do granicy dobrego stylu, nigdy jednak jej nie przekraczając. Jego walce są wyrafinowane, kokieteryjne, mgliście zarysowane, ale też pełne zniewalającego charme'u i fantazji.
"CHOPIN VALSES, Alexandre Tharaud, Harmonia Mundi 2006
Z

Zadziwiające, jak wiele teorii mówi o naturze Chopinowskiego walca. Utożsamiano go ze światem ziemskim, duchowym, baśniowym. Obdarzano mniej lub bardziej wzniosłymi epitetami. Pierwsze koncepty pojawiają się już w epoce romantyzmu. Schumann uważał, że walca winny tańczyć "co najmniej hrabiny", Niecks pisał o pląsach atomów, Huneker - stworzeń nie z tego świata. Znalazłoby się w nim miejsce dla wróżek, postaci literackich (np. Ariela z szekspirowskiej "Burzy"), dla "błyskania ogniem" (Schumann), "urzeczenia sztucznymi rajami" (Iwaszkiewicz), erotyzmu, blasku klejnotów (Ogdon), "boskiej delikatności" (Berlioz). Litania zdaje się nie mieć końca, zwłaszcza że raz po raz pojawia się jakiś cudzoziemiec, rzucający nowe światło na muzykę polskiego kompozytora.

Nawet jednak na tym tle najnowsza płyta Alexandra Tharaud to projekt zgoła szaleńczy. Pianista, znany z...

6985

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]