Wniebowzięta i wniebowzięci

Czy wśród spraw, które nas absorbują, jest także niebo?

Reklama

Wniebowzięta i wniebowzięci

Wniebowzięta i wniebowzięci

11.08.2018
Czyta się kilka minut
Czy wśród spraw, które nas absorbują, jest także niebo?
Ubieranie figury Matki Bożej Wniebowziętej, Kalwaria Pacławska, sierpień 2011 r. WALDEK SOSNOWSKI / FORUM
W

Wniebowziętych na ziemi bez liku! Zachwyconych, oczarowanych, zauroczonych, rozanielonych, bynajmniej nie świętych. To nie myśl o niebie ich „wzięła”, zauroczyły ich ziemskie doznania. Ich niezwyczajność, nieziemskość, wyjątkowość, a czasem nieodparte poczucie mocy; uwiodły ich szczęśliwe chwile, których powab niekoniecznie wynikał z Bożej inspiracji. Wkracza niebiański język w ziemską rzeczywistość, jakby brak było słów z trzech wymiarów na wyrażenie wzniosłych przeżyć, naznacza sferę sacrum i przenika profanum, za nic mając sobie przyjazny rozdział Kościoła od państwa.

Ziemskie wniebowzięcia są wielkie i całkiem małe, przyziemne i wzniosłe, czasem na poły niebiańskie, a czasem drańskie aż do bólu. Są w tych wniebowzięciach zachwyt, spełnione nadzieje, nieoczekiwana radość, przezwyciężona słabość; są w nich też nagle zaspokojone żądze, wybujałe ambicje i...

9090

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

ja nawet kiedy dzieckiem byłem, nie wierzyłem - nie przypominam sobie - w bajki, dziś widzę, że można będąc dorosłym swe życie całkiem zgrabnie podług bajek modelować, wszak świat jest jedynie emanacją naszych wyobrażeń o nim - tylko pytanie, czy nie szkoda ż y c i a na fruwanie w obłokach?

Ale cóż byłoby warte nasze życie "bez tych obłoków", skoro świat jest jedynie emanacją naszych wyobrażeń o nim? Wszak tak mało jesteśmy w stanie go "posmakować" tylko naszymi zmysłami. :)

wpierw odciąć się od zmysłów, które iluzyjny świat tworzą, dalej "wyłączyć" umysł - generator tsunami myśli i emocji - a wtedy ma Pani szansę na doświadczenie Rzeczywistości [duże "R" jest tu oczywiście nieprzypadkowe], tak już tysiące lat nauczali wielcy mędrcy i myśliciele, nie tylko zresztą w Indiach czy w Tybecie. Ale jeśli Pani odpowiada bujanie w obłokach fantasmagorii - któż ubogiemu zabroni?...

gratia plena- przynosze Ci spozniony bukiet polnych kwiatow ,choc byla u nas wielka susza i nie wiem co jest lepiej gdy bylas z nami tu i terazczy gdy tam sobie teraz spisz w oblokach u Twego Ukochanego Synalka i powtarzasz nam wciaz swoje slowa "Czyncie wszystko cokolwiek Wam powie..?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]