Reklama

Duch. Ciało. Miłość

Duch. Ciało. Miłość

30.10.2007
Czyta się kilka minut
Jedni sądzą, że nie ma nic, gaśnie światło, nastaje cisza. Inni, że są doskonale nieruchome idee imyśl je kontemplująca. Jeszcze inni próbują nie myśleć, bo wzbudza to wnich trudny do opanowania lęk. Większość liczy, że spotka bliskich, awięc że prawie nic się nie zmieni. Co się zmieni po śmierci?.
Fot. GRAŻYNA MAKARA
K

Kilka lat temu w dniu Wszystkich Świętych uczestniczyłem we Mszy odprawianej na cmentarzu w dużym polskim mieście. W homilii jeden z kardynałów mówił o nieśmiertelności duszy i o tym, jak powinniśmy żyć, by trafiła do nieba. Zacząłem się zastanawiać, czym jest dusza. Lepszą cząstką mnie? Świadomością, bez której nie mogę być sobą i być w pełni obecny dla innych? Do nieba, to znaczy gdzie? Czy niebo to jedynie wyraz pragnienia przetrwania i odnalezienia się w rzeczywistości bez skazy? Czy więź z naszymi bliskimi, którzy odeszli, także przetrwa?

Kardynał nie mówił nic o ciele. W pewnym sensie to zrozumiałe: ciało po śmierci zamienia się w proch, przestaje istnieć - dobrze o tym wiemy. Czy jednak potrafimy istnieć bez ciała?

W refleksji o życiu po śmierci nie ma ekspertów. Są tylko myśli, pragnienia, przede wszystkim pytania. Pozbierałem kilka,...

12613

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]