Reklama

Wigilia z teologiem (dziennik)

Wigilia z teologiem (dziennik)

16.01.2006
Czyta się kilka minut
Ważny, dramatyczny tekst ks. prof. Tomasza Węcławskiego. Myśleniem nad nim wypełniłam ostatnią wigilię, wolną od zabiegania, od wysiłku Marty, od troszczenia się o wiele, chociaż tylko jedno jest konieczne. Śnieg powoli padał, zasypywał las, okrywał dach przyjacielskiego domu, gdzie gościliśmy. Inni pracowali, ja w ciszy mogłam czytać i myśleć, właśnie w tych godzinach podarowanych przez innych.
-

---ramka 403254|strona|1---Rozmowę z tym tekstem zacznę od parafrazy tego fragmentu, w którym najdobitniej zarysowany jest duchowy paradygmat wyłaniający się z poszukiwań i prób wyrażenia, co mówią znaki czasu. Oto moja wersja, błogosławiona sekwencja wzrostu ku pełni:

1. Jest nas mało, wciąż za mało, zawsze będzie za mało, by wypełnić miarę Chwały Bożej. Jeśli jeszcze ktoś się zjawi, to niechże wejdzie, niech przekroczy wszystkie progi i zamieszka.

2. Sam może wybrać swoje miejsce, a my mu powiemy "usiądź jeszcze bliżej".

3. Prosimy, niech przybysz nas nie opuszcza, chcemy, by stał się domownikiem. Nie chcemy stracić przybliżenia do Pełni, które mu zawdzięczamy.

Ks. Węcławski ukazuje grozę wizji świata opartej na odrzucaniu "obcych". Łatwiej tę grozę ukazać, niż wzbudzić wiarę, że przetrwamy i doczekamy Pełni...

17194

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]