Reklama

Wyswobodzenie Boga

Wyswobodzenie Boga

09.01.2006
Czyta się kilka minut
Teologia jest nauką o nadmiarze, czyli dziedziną, która nie poddaje się porządkowi ludzkich celów nie tyle dlatego, że zajmuje się tym, co boskie, lecz dlatego, że pragnie zwrócić uwagę, iż sam świat wykracza poza jurysdykcję ludzkiego porządkowania. Przed człowiekiem otwiera się przestrzeń nazwana przez Angelusa Silesiusa przestrzenią umniejszania się, bowiem musi być mniej mnie, by świat mógł się świętować.
K

Ks. prof. Tomasz Węcławski próbuje nakreślić dzieje refleksji nad fundamentalną kwestią teologicznej wiedzy o człowieku i Bogu, wytyczając trzy postawy, które na własny użytek nazywam "familiarną", "krytyczną" i "kenotyczną".

Bezpieczny świat

Pierwsza wywodzi się z poczucia posiadania prawdy i wypływających z tego faktu racji oraz uprawnień do nadawania rzeczywistości trwałego porządku. W tej postawie rzecz, problem, zjawisko są nowe jedynie przez niezwykle krótki moment pierwszego zaskoczenia. Familiarność bowiem zasadza się na radykalnym ograniczaniu zdolności do bycia zadziwionym lub zaskoczonym. Używając języka współczesnej fizyki, powiedzielibyśmy, że postawa ta pragnie zredukować czas zdziwienia do nanosekundy; wszystko bowiem natychmiast zostaje sprowadzone do ugruntowanych, dobrze znanych wzorów. To rzeczywistość...

14816

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]