Reklama

Wiersze z oddechem

Wiersze z oddechem

11.03.2009
Czyta się kilka minut
Aleksander Wat: WIERSZE ŚRÓDZIEMNOMORSKIE. CIEMNE ŚWIECIDŁO - to zapewne jedna z najpiękniej i najstaranniej wydanych ostatnio książek. Jej nietypowy format sprawił, że nie trzeba było przełamywać długich wersów "Pieśni wędrowca" i "Snów sponad Morza Śródziemnego", każdy utwór zaczyna się od nowej strony, zgodnie zresztą z wyrażonym kiedyś życzeniem Autora, wiersze naprawdę oddychają, można się przy nich spokojnie zatrzymać.
N

Na obwolucie gwasz Jana Lebensteina, a wśród ilustracji - jego projekt okładki "Ciemnego świecidła", ostatniego zbioru przygotowywanego przez poetę i wydanego w 1968 roku, niedługo po jego śmierci, przez paryską Libellę.

Zatrzymuję się na szczegółach edytorskich nie tylko dlatego, że obecna edycja późnych wierszy Wata uczcić ma czterdziestolecie wydania "Ciemnego świecidła" przez oficynę Kazimierza Romanowicza. Nawet nie dlatego, że próba analizowania w krótkiej nocie utworów Wata - z nawarstwiającymi się sensami, mnożących przed czytelnikiem zagadki - byłaby zabawna. "O poezji tej - pisał Jan Józef Lipski w 1963 r. w "Twórczości" o "Wierszach śródziemnomorskich", ostatniej książce Wata opublikowanej w kraju za jego życia - nie powinno się właściwie pisać recenzji ani nawet, choć to bardziej przystoi, esejów, lecz studia". I tłumaczył, że jest to w pewnym...

4040

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]