Reklama

Wiersze z oddechem

Wiersze z oddechem

11.03.2009
Czyta się kilka minut
Aleksander Wat: WIERSZE ŚRÓDZIEMNOMORSKIE. CIEMNE ŚWIECIDŁO - to zapewne jedna z najpiękniej i najstaranniej wydanych ostatnio książek. Jej nietypowy format sprawił, że nie trzeba było przełamywać długich wersów "Pieśni wędrowca" i "Snów sponad Morza Śródziemnego", każdy utwór zaczyna się od nowej strony, zgodnie zresztą z wyrażonym kiedyś życzeniem Autora, wiersze naprawdę oddychają, można się przy nich spokojnie zatrzymać.
N

Na obwolucie gwasz Jana Lebensteina, a wśród ilustracji - jego projekt okładki "Ciemnego świecidła", ostatniego zbioru przygotowywanego przez poetę i wydanego w 1968 roku, niedługo po jego śmierci, przez paryską Libellę.

Zatrzymuję się na szczegółach edytorskich nie tylko dlatego, że obecna edycja późnych wierszy Wata uczcić ma czterdziestolecie wydania "Ciemnego świecidła" przez oficynę Kazimierza Romanowicza. Nawet nie dlatego, że próba analizowania w krótkiej nocie utworów Wata - z nawarstwiającymi się sensami, mnożących przed czytelnikiem zagadki - byłaby zabawna. "O poezji tej - pisał Jan Józef Lipski w 1963 r. w "Twórczości" o "Wierszach śródziemnomorskich", ostatniej książce Wata opublikowanej w kraju za jego życia - nie powinno się właściwie pisać recenzji ani nawet, choć to bardziej przystoi, esejów, lecz studia". I tłumaczył, że jest to w pewnym...

4040

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]