Wielki nurt

Gdzieś w jakimś kościele, ileś tam lat temu, polała się odrobina wody po czole małego dziecka. To byłem ja - zostałem wówczas ochrzczony. Nadano mi imię, które od tamtego czasu stało się jakby częścią mojej osobowości. Ale stała się wówczas rzecz jeszcze ważniejsza. Zostałem włączony w wielki nurt chrześcijaństwa.

29.01.2015

Czyta się kilka minut

Winslow Homer, Prąd Zatokowy (WikiArt.org)

Kiedyś Chrystus powiedział do swoich uczniów: idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego. I od tamtego czasu ten wielki nurt, nurt chrześcijaństwa, wziął swój początek.

Więcej niż 2000 lat historii chrześcijaństwa. Zmieniło ono postać świata. Cesarstwo Rzymskie, które wtedy trzęsło całym światem, rozpadło się w mrokach odległej przeszłości. Powstawały i upadały państwa i imperia. Z czasem chrześcijaństwo ogarnęło całą planetę. Stworzyło nową kulturę, nową moralność i nowe oblicze człowieka.

Były w historii okresy wzlotów i upadków. Upadków ducha, małości ludzkiej, często wręcz nikczemności, która kompromitowała, a niekiedy wręcz niszczyła dzieło Boże. Ale po okresach kryzysu, następowały okresy wzrostu. I historia nie może nic poradzić na to, że stała się chrześcijańska.

A dzisiaj wszystko zdaje się znów wskazywać na to, że żyjemy w okresie kryzysu. Podnoszą głowę najgorsze ludzkie instynkty, na przykład w postaci zorganizowanej przestępczości, terroryzmu, a kraje, które kiedyś były ostoją chrześcijaństwa, toną w konsumpcjonizmie. Zachłanność gospodarcza i chciwość, bo trzeba te rzeczy nazwać po imieniu, stają się wzorcami postępowania. Wszystko to zdaje się wskazywać na to, że jesteśmy istotnie w okresie kryzysu.

Ale chciałbym podkreślić te słowa „zdaje się wskazywać na to”. Bo chrześcijaństwo i cała historia nie dzieją się tylko na powierzchni, lecz we wnętrzu ludzkich sumień. A gdybyśmy mogli i chcieli zrobić bilans we wnętrzach ludzkich, a nie na podstawie gazet i telewizyjnych audycji. Gdybyśmy taki bilans z ludzkich wnętrz sporządzili, to nie wiadomo, czy na świecie byłoby jednak więcej zła, czy dobra. Bo dobro zawsze jest dyskretne i nie rzuca się w oczy.

Ale jakkolwiek by było, Ten sam, który nakazał iść na cały świat, nauczać i chrzcić, zapewnił, że pozostanie ze swoimi aż do skończenia świata. I to jest właśnie ten wielki nurt chrześcijaństwa. Nić dobra spajająca historię ludzkości, sprawiająca, że historia nie degeneruje się i nie rozpada na drobne kawałki.

Odrobina wody polana kiedyś po mojej głowie nieodwracalnie włączyła mnie w ten wielki nurt chrześcijaństwa. Od tamtej chwili uczestniczę w chrześcijaństwie i noszę w sobie odpowiedzialność za jego obecność we mnie i w historii.

Poczujmy dzisiaj ten związek, tę odpowiedzialność. Zacznijmy utożsamiać się z chrześcijaństwem. Chrześcijaństwo to ja. Sprawa Chrystusa jest moją sprawą. Jego zwycięstwo w historii ludzkości jest moim zwycięstwem. Ale myśląc o zwycięstwie, nie myśli w ludzkich kategoriach, tylko w kategoriach bożych. Bo nie chodzi o to, żeby kogoś pokonać i pognębić, lecz o to, by wszystkich przyciągnąć do Dobra.

Bo to właśnie Dobro ma zwyciężyć we mnie i w każdym człowieku.


Od wielu lat w parafii rzymskokatolickiej pw. św. Maksymiliana w Tarnowie ks. prof. Michał Heller przewodniczy niedzielnym mszom św. o godz. 10:30 i wygłsza krótkie kazania, które gromadzą wielu stałych słuchaczy. Nagranie kazania wygłosoznego przez ks. prof. Hellera 13 stycznia 2013 r. udostępniamy dzięki uprzejmości parafii św. Maksymiliana.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
Kosmolog, filozof i teolog. Profesor nauk filozoficznych, specjalizuje się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka-wiara. Kawaler Orderu Orła Białego. Dyrektor, fundator i pomysłodawca Centrum Kopernika Badań… więcej