Reklama

Ładowanie...

Wielki Inkwizytor Zachodu

03.09.2022
Czyta się kilka minut
Czy to, co prezentuje patriarcha Cyryl i Rosyjska Cerkiew Prawosławna, ma jeszcze cokolwiek wspólnego z chrześcijańskim przesłaniem do świata?
Patriarcha Cyryl, kwiecień 2022 r. Fot. ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News
P

Przemówienie prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera z 31 sierpnia podczas 11. Zebrania Ogólnego Światowej Rady Kościołów w Karlsruhe to istotny głos w debacie ekumenicznej.

Niemiecki polityk jasno wezwał do izolowania i potępienia działań Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. „Nie możemy dziś milczeć. Musimy nazwać rzeczy po imieniu. Musimy potępić zło. Jako wspólnota chrześcijańska musimy wyrazić nasze zaangażowanie na rzecz godności, wolności i bezpieczeństwa Ukrainy” – mówił Steinmeier i dodawał, że rosyjskim prawosławnym uczestniczącym w obradach nie może zostać „oszczędzona prawda o tej brutalnej wojnie i krytyka roli przywództwa ich Kościoła”. Zdaniem polityka rosyjscy hierarchowie „prowadzą obecnie swoich wiernych straszną, bluźnierczą drogą, która jest wręcz wroga wierze”.

I jeśli ktoś miał jeszcze wątpliwości co do tego, że Steinmeier miał rację, to patriarcha...

8817

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/atak-na-ukraine

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]