Reklama

Ładowanie...

Nieświęta wojna patriarchy

29.08.2022
Czyta się kilka minut
Ukraińscy prawosławni zależni od Moskwy próbują się od niej uwolnić – ale bez schizmy.
Duchowni i wierni Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego oczekują w Ławrze Peczerskiej na wybór nowego patriarchy (został nim metropolita Onufry). Kijów, 13 sierpnia 2014 r. SERGEI SUPINSKY / AFP / EAST NEWS
P

Pół roku temu Rosja napadła na Ukrainę. Patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl nie tylko nie potępił agresji, ale w swoich kazaniach wspiera rosyjską armię i politykę Putina. Cerkiew czasu agresywnej wojny pozostaje pod przywództwem Cyryla filarem władzy świeckiej.

Ikona dla generała

W pierwszych po wybuchu wojny kazaniach i wypowiedziach patriarcha Cyryl posługiwał się aparatem pojęciowym, a czasem wręcz cytatami z oficjalnej narracji Kremla wobec Ukrainy i wojny. „My z nikim nie chcemy walczyć. Rosja nigdy na nikogo nie napadała, a jedynie broniła swych rubieży. Daj Boże, aby i nadal nasza ojczyzna była właśnie taka – silna, potężna i kochana przez Boga” („Rosja nigdy na nikogo nie napadała” to cytat z wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, wielokrotnie potem powtarzany w różnych konfiguracjach przez członków rosyjskich władz).

W kolejnym...

15237

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]