Wielki Brat was rozliczy

Stan zaawansowania prac nad polskim Wielkim Bratem wydaje się dziś nie do ustalenia. Ale wystarczy przyjrzeć się temu, co służby mają na wyciągnięcie ręki. Strach pomyśleć.

Reklama

Wielki Brat was rozliczy

Wielki Brat was rozliczy

28.05.2018
Czyta się kilka minut
Stan zaawansowania prac nad polskim Wielkim Bratem wydaje się dziś nie do ustalenia. Ale wystarczy przyjrzeć się temu, co służby mają na wyciągnięcie ręki. Strach pomyśleć.
EYESWIDEOPEN / GETTY IMAGES
P

Pasek postępu niemrawo pełznie w stronę prawej krawędzi ekranu laptopa. Minęło 10 sekund od chwili, kiedy kliknąłem przycisk „złóż wniosek” i algorytmy rzuciły się na udostępnione im informacje w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: „Czy bank może udzielić mi kredytu ratalnego na zakup telewizora?”. Analizują komplet moich danych osobowych. Mieszkanie – wynajęte czy własne? Potem deklaracja wysokości zarobków oraz garść informacji o pracodawcy. Na koniec logowanie na konto bankowe poprzez specjalną formatkę, ale spokojnie, przecież historii transakcji nie będzie analizować człowiek. Robi to algorytm.

Minęły 23 sekundy. „Dziś bardzo się zmienił świat, bo mamy już system rat” – śpiewał w „Małżeństwie z rozsądku” Daniel Olbrychski w duecie z Elżbietą Czyżewską, ale w 1966 r. po raty szło się ze stertą ostemplowanych zaświadczeń. Kto dziś zgodziłby się na „kredyt bez zbędnych...

17223

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

"Minęły 53 sekundy. Napędzane algorytmem systemy bankowe dawno potwierdziły moją tożsamość w rejestrze PESEL. Teraz grzebią pewnie w zbiorach Biura Informacji Kredytowej, które gromadzi informacje o wszystkich pożyczkach ... ". Powszechnie znany jest algorytm pędzenia bimbru, czytaj fermentacji i destylacji/rektyfikacji. Niczego on nie gwarantuje. Jak baca weźmie brudne naczynia, przypali, to co w środku, to żaden algorytm mu nie pomoże. Jego produkt nie będzie spożywczy, czyli nadający się do spożycia. Podobnie "Pańskie tzw. Algorytmy bankowe". Jak gimbaza siedząca w okienku za komputerem wpisze bzdury, to w wyniku na ekranie dostanie bzdury, żeby Algorytm nie wiem jak się wytężył, choć nigdy nie jest w stanie tego zrobić. Jak autor algorytmu nie przewidzi, że Pan chce kredyt na 7 i pół miesiąca, a nie na rok, to też wszystko się posypie. Dlatego skończmy z tymi nośnymi, ale GŁUPIMI (!) hasłami, typu: Algorytmy rządzą Światem (albo Nami) !!! Nic podobnego !!! Robiąc kisiel według algorytmu z opakowania, proszę nie brać wody Zuber ! Kisiel będzie miał, co prawda, eksperymentalny smak, ale nie będzie dobry- no, chyba że ktoś jest otwarty na eksperymenty kulinarne. Algorytm z opakowania (lub jego autor) tego nie uwzględnia ! Proszę też spróbować odłączyć zasilanie od komputera i powierzyć napęd algorytmowi. Przypomina to trochę opowieści o legendarnym podchorążym Casusie, który zabraniał wydać klucze od magazynu żywnościowego w SPR.

komentarzowi Szanownego Pana, alem się powstrzymał, bo co będzie, gdy baca jednak zadba o sterylność produkcji ulubionego trunku a zmyślna panienka-z-okienka wprowadzi prawidłowe dane do komputera? Po prostu niezależnie od podobnych losowych zachowań algorytmy zadziałają w większości przypadków prawidłowo, ponieważ tak są zaprojektowane. Natomiast zaśpiew "algorytmy rządzą światem (albo nami)" ma podobne pochodzenie jak zapomniane już ale zabawne nazwanie komputera "mózgiem elektronowym" (według Steinhausa nazwa zrodziła się w "móżdżkach" dziennikarskich :) Zmierzam do tego, że, póki co, presonalizacja algorytmów nie ma sensu (i tutaj zgoda z Szanownym Panem), chociaż oddech sztucznej inteligencji czujemy już na szyi :) Natomiast musimy zdać sobie sprawę jakie poważne zagrożenia niesie z sobą wykorzystanie zaawansowanych technik przetwarzania danych osobowych. I o tym był artykuł. Pozdrawiam Szanownego Pana.

Globalna sieć internetowa dorównuje już potencjałowi ludzkiego mózgu (a zapewne już go nawet przewyższa), skąd pewność, że na zasadzie mutacji spontanicznej w gęstwinie modyfikacji indukowanych w tym czy innym celu, nie mamy już do czynienia z jakąś formą sztucznej inteligencji internetu? ps. temat na jeszcze lepszy horror, duchy wytępionych Nefilimów wstępują w oprogramowanie tworzone na potrzeby AI, opanowują drony bojowe, telefony, telewizory i inne urządzenia wyposażone w oprogramowanie typu AI. Ups, to byłoby ciekawe, zwłaszcza fascynuje mnie wizja odkurzacza opętanego przez Nefilima :ROTFL

ma pomóc człowiekowi w lepszym zorganizowaniu jego egzystencji, czy go wyeliminować; i to nie tylko z procesu decyzyjno-wykonawczego w trakcie pracy, ale w ogólne z realnego życia? Wciąż jeszcze pobrzmiewa (po)głos trwożliwego larum o "przeludnieniu Ziemi"-to może rzeczywiście warto rozwiązywać ten "problem" już przed jego narodzeniem, po to, by w elitarnym, doborowym towarzystwie cieszyć się otoczeniem usłużnej techniki?

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]