Reklama

Wiara i władza

Wiara i władza

19.05.2008
Czyta się kilka minut
Zaczęło się w czeskiej Pradze, 390 lat temu. W pierwszej z "wojen światowych" krwawiła połowa państw Europy, a pozostałe uczestniczyły w niej politycznie. Niektóre z jej skutków trwają do dziś.
P

Poszło o wiarę - tę jedyną, prawdziwą. A także o władzę.

Wojna trzydziestoletnia - rozpoczęta 23 maja 1618 r. praską defenestracją, czyli wyrzuceniem z okna cesarskich delegatów przez zbuntowanych Czechów, a zakończona w 1648 r. pokojem westfalskim - była czymś absolutnie nowym: wywołane przez nią cierpienia, ofiary i zniszczenia, zwłaszcza w krajach Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, wykraczały ponad wszystko, co ludzie znali i pamiętali.

Wielka Czwórka plus drobnica

Wszystkiemu winny był Luter - tak wtedy uważano. Długo za praprzyczynę wojny trzydziestoletniej przyjmowano Reformację Marcina Lutra. Czyż to nie ten mnich augustiański, przybijając swe tezy na drzwiach kościoła w Wittenberdze, podzielił wyznaniowo - i politycznie - kraje niemieckie? Czyż nie była to wojna religijna? Czyż nie...

9311

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]