Reklama

Ładowanie...

Wiara drąży skałę

24.10.2016
Czyta się kilka minut
By odkryć tajemnice pierwszych pokoleń chrześcijan, trzeba się udać do muzułmańskiej Turcji. Tam zejść pod ziemię i krążąc w labiryncie kapadockich skał szukać najstarszych na świecie kościołów.
Wnętrze jednej ze skalnych kaplic w Göreme, Kapadocja, Turcja Fot. Marcelina Szumer
N

Nevşehir, centralna Anatolia. Na przełomie 2014 i 2015 r. rusza budowa – za kilka miesięcy ma tu powstać osiedle mieszkaniowe dofinansowane z budżetu państwa (tzw. TOKI). Po kilku tygodniach prace zostają wstrzymane. Robotnicy trafiają na spory podziemny tunel i nauczeni doświadczeniem wzywają na miejsce archeologów. Słusznie. Tunel prowadzi do imponującego, wykutego w litej skale miasta, które rozmiarami przewyższa najsłynniejsze w tym regionie Derinkuyu (odkryte podczas powiększania piwnicy przez pewnego Turka w latach 50.). Znacznie bardziej imponujący okazuje się też kościół.

Podczas gdy tam jest to niewielka kaplica na planie krzyża, tu obszerne pomieszczenie z doskonale zachowanymi freskami przedstawiającymi m.in. Wniebowstąpienie Jezusa i – jak czytam w jednej z miejscowych gazet – jego walkę ze złymi duchami. Choć w Kapadocji kościołów nie brakuje, nowo odkryty może...

13439

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]