Reklama

Walka na niebie

Walka na niebie

14.01.2019
Czyta się kilka minut
Międzynarodowa rywalizacja o podbój Układu Słonecznego wkracza w nową fazę. Na prowadzenie w tym wyścigu wysunęli się Chińczycy.
Księżycowy łazik chińskiej sondy Chang’e 4. ICHPL IMAGINECHINA / EAST NEWS
N

Na Księżycu właśnie kiełkuje kartofel. Ziemniak ważny, nawet historyczny. Istotny ze względów daleko wykraczających poza losy jednej bulwy czy nawet poza kwestie nauki, techniki i badania kosmosu. To kartofel geopolityczny. Choć w tym kontekście można się pokusić o określenie „lunapolityczny”.

Nasiona ziemniaka znajdują się wewnątrz niewielkiego, metalowego cylindra na pokładzie chińskiego lądownika Chang’e 4. W pojemniku są też jaja jedwabników. Kiedy rośliny wykiełkują, a owady się wyklują, mają stworzyć ­zamknięty ekosystem, w którym rośliny dostarczają tlenu i pożywienia, a owady – dwutlenku węgla. To pierwszy eksperyment z księżycowym rolnictwem. Ważny, jeśli astronauci mają kiedykolwiek zamieszkać na Księżycu na stałe.

Największym eksperymentem było jednak samo lądowanie sondy. Chang’e 4 jako pierwszy w historii pojazd wylądował po stronie Księżyca odwróconej od...

4709

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Chiny wystrzeliły o 5 rakiet więcej niż USA, nie 8. https://en.wikipedia.org/wiki/2018_in_spaceflight

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]