Reklama

Ładowanie...

Wajiszlach

08.12.2009
Czyta się kilka minut
Księga Rodzaju 32, 4 - 36, 43
W

W Bet-el ukazał się Jakubowi Wiekuisty. Nakazał mu się rozmnażać i oddał w posiadanie ziemię obiecaną. Patriarcha usłyszał te same słowa, co jego dziad Abraham. Potem Bóg oddalił się od niego. Karawana Jakuba ruszyła dalej, śpiesząc do Efrata. Szybko przerwali podróż. Rachela zaczęła rodzić. Poród był jednak ciężki. Umierając, nadała synowi imię Benoni, czyli syn śmierci lub syn utrapienia. Jakub natomiast obdarzył go imieniem Benjamin, co może oznaczać "syn mojej prawicy" lub "syn moich dni", ponieważ urodził się Jakubowi na starość. Tylko ten jeden raz imię wybrane przez ojca przeważyło. Wiemy, że Lea, pierwsza żona, nadawała imiona swoim synom i córkom. Rachela nazwała swego pierwszego syna imieniem Józef.

Imię odkrywa duszę człowieka, jego powołanie. Talmud powiada, że imię wyraża charakter człowieka. Właściwie dobierały imiona kobiety, bo obdarzone...

4338

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]