Reklama

Wajahel

Wajahel

09.03.2010
Czyta się kilka minut
Księga Wyjścia 35, 1 - 38, 20
M

Mojżesz zebrał (wajahel) całe zgromadzenie Izraelitów" (Wj 35, 1). Po raz czwarty nakazał swojemu ludowi, by dzień soboty był dniem całkowitego odpoczynku i pełnego oddania Bogu. Nie wolno tego dnia ani pracować, ani palić ognia.

Ten fragment Tory należy, jak sądzę, czytać w połączeniu z poprzednimi, a dotyczącymi budowy Świątnicy. Zaczynają się one od słów "Pan mówił do Mojżesza" i składają z sześciu oddzielnych części; siódma dotyczy święcenia szabatu.

Uderzające jest to, że opis etapów pracy nad Namiotem Spotkania jest podzielony tak samo, jak opis stworzenia w Księdze Rodzaju, a sformułowania z początków Tory powtarzają się niemal dosłownie. Tam czytamy, że Ziemia i Niebiosa były skończone, tu pada sformułowanie będące jakby echem tamtego: "Tak wykonano wszelką robotę około budowy Namiotu Spotkania" (39, 32). Tam Bóg ukończył swoje dzieło...

4628

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]