Reklama

Van Der Graaf Generator

Van Der Graaf Generator

30.10.2005
Czyta się kilka minut
Kolejny z serii niemożliwych powrotów: po niemal 30 latach ukazał się nowy, podwójny album Van Der Graaf Generator - zespołu, który ze względów chronologicznych należałoby umieścić w nurcie brytyjskiego rocka progresywnego, gdzieś w pobliżu King Crimson, Genesis i Gong, zarazem jednak postrzegać trzeba jako zjawisko całkowicie osobne.
E

EMI rozpoczęło właśnie wznawianie zremasterowanych klasycznych albumów VDGG, okazja do porównań narzuca się więc sama. “Present" brzmi jak kontynuacja ich najdojrzalszych dokonań, zwłaszcza płyty “Godbluff". Co nie znaczy, że brzmi anachronicznie: ten zespół zawsze wyprzedzał epokę. Z taką swobodą ze środków rocka psychodelicznego, progresywnego, free jazzu i muzyki korzystali jedynie muzycy sceny Canterbury czy przedstawiciele Kraut-rocka.

Najważniejszą osobą w zespole był i jest Peter Hammill, którego bogata twórczość solowa jest w Polsce znana znacznie lepiej niż nagrania macierzystego zespołu. Jego wysokiej próby teksty i głos o niespotykanie szerokiej skali ekspresji (charakterystyczne błyskawiczne przejścia od szeptu do krzyku) nadają muzyce VDGG szczególny rys mrocznego dramatyzmu. Na “Present" charyzma Hammilla nie dominuje nad całością; muzycy...

2472

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]