Reklama

Obietnica śpiewającego niedźwiedzia

Obietnica śpiewającego niedźwiedzia

26.04.2021
Czyta się kilka minut
W środku trzeciej fali pandemii ukazała się płyta, którą krytycy obwołali arcydziełem. „Promises” to spotkanie giganta jazzu Pharoah Sandersa, producenta muzyki elektronicznej Floating Points oraz London Symphony Orchestra.
Pharoah Sanders podczas Summer Jazz Festival Kraków, lipiec 2018 r. MAREK LASYK / REPORTER
S

Siedem dźwięków zawisa w powietrzu. Trudno zidentyfikować ich brzmienie. Słychać klawesyn, organy – a może preparowany fortepian albo elektronikę. Na nagraniu brzmi jednak wyraźnie tarcie filcu – odpuszczanie prawego pedału instrumentu, które tłumi dźwięk. Pharoah bierze do ręki saksofon. Czeka. Płyną kolejne siedmio­dźwiękowe frazy. Jesteśmy tuż przy saksofoniście. Nagranie zapisało jego oddech, szmer powietrza ślizgającego się po stroiku. Saksofon nawołuje, szuka, rozpoznaje przestrzeń jak nietoperz.

W tle perliście brzmi pianino Fendera i cała gęsta, a jednocześnie delikatna i prosta faktura dźwięków. Po chwili dołączają smyczki London Symphony Orchestra. Wciąż jednak jesteśmy w pudełku, klitce, w której po ścianach rozchodzą się dźwięki: zmieniają kolory, połyskują, rozświetlają się i gasną. A może to halucynacje? Prawdziwy jest na pewno Sanders. Prawie można go dotknąć....

9621

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]