Reklama

Małżeństwo święte nie święte

Małżeństwo święte nie święte

06.02.2005
Czyta się kilka minut
Kiedy usłyszymy o celibacie jako o stanie doskonałości, pytajmy: czy w takim razie małżeństwo jest stanem niedoskonałości? Jeżeli osoby konsekrowane oddają się Bogu niepodzielnym sercem, czy to oznacza, że małżonkowie mają serce podzielone? Czy miłość zmysłowa jest mniej wartościowa od miłości czysto duchowej, skoro człowiek jest psychofizyczną jednością? Po co zatem nam ciała?.
Ventzislav Piriankov "Ślub", 2001
G

Gdyby zapytać wierzących, kochających się dwojga ludzi, czy małżeństwo zbliża ich do Boga, zdziwią się tylko, bo jest to dla nich oczywiste. Podobnie zareagują na pytania bardziej szczegółowe: czy wspólne życie pomaga być lepszym, bardziej wrażliwym, otwartym na innych? Czy miłość i współżycie seksualne czynią życie religijne bogatszym? A jednak opublikowana w Bibliotece “Więzi" książka Zbigniewa Nosowskiego “Parami do nieba" uprzytamnia, że to, co oczywiste dla kochających się ludzi, wcale nie było oczywiste dla Kościoła. Myślenie dowartościowujące religijnie małżeństwo wciąż z trudem toruje sobie drogę w teologii i świadomości kościelnej, a na poważnie jest brane pod uwagę zaledwie od 40 lat.

Nie chcę przez to powiedzieć, że Kościół był przez dwa tysiące lat wrogiem małżeństwa. Przeciwnie - bronił godności tej instytucji przed manichejskim traktowaniem jej...

21494

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]