Reklama

Uczyniła, co mogła

Uczyniła, co mogła

01.01.2006
Czyta się kilka minut
Namaszczenia olejem należały do życia codziennego starożytnego Wschodu. Stosowano je dla higieny osobistej i w celach kosmetycznych. Jako powitanie gości. Namaszczano chorych, ale też zmarłych. Był to także akt prawny, np. namaszczenie niewolników podczas aktu ich uwolnienia, kupców po zakończonym sukcesem dużym zakupie. Namaszczenia królów, a także arcykapłanów w czasach po niewoli babilońskiej, rozumiano właśnie jako akt prawny, choć i religijny. Mesjasz znaczy Pomazaniec - Namaszczony przez Jahwe. Ponieważ namaszczenie było podkreśleniem jakiegoś radosnego wydarzenia lub służyło dobremu samopoczuciu, w pewnych okresach - żałoby i postu - było zakazane.
M

Marek Ewangelista relację o męce i śmierci Jezusa rozpoczyna relacją o namaszczeniu. Jest to wydarzenie wieloznaczne, co znajduje odbicie w historii egzegezy. Ku jakiejkolwiek jednak interpretacji się skłonimy, i tak opisane wydarzenie wykroczy poza znane zwyczaje, pozostając w jakimś sensie prowokujące. Oto Jezus siedzi przy stole w domu Szymona Trędowatego w Betanii. “Przyszła kobieta z alabastrowym słoikiem olejku nardowego, rozbiła alabastrowy słoik i wylała olejek na Jego głowę" (Mk 14, 3). Niektórzy egzegeci widzą w geście bezimiennej kobiety oznakę gościnności, a zatem podkreślają radość, jaką ma ten gest wyrażać. Tego rodzaju uczucia byłyby jednak pewnym zgrzytem, chodzi wszak o historię wprowadzającą nas w mękę Jezusa. Poza tym nic nie wskazuje na to, że kobieta jest gospodynią czy też niewolnicą w domu, w którym gości Jezus, a tylko wtedy jej gest mógłby mieć taki...

4922

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]