Reklama

Ucieczka z talerza

Ucieczka z talerza

13.06.2007
Czyta się kilka minut
Moment został dobrany starannie. Koniec szczytu G8 w Heiligendamm, ostatni punkt programu - konferencja prasowa prezydenta Rosji. Padają słowa przebijające się na czołówki gazet i telewizji: Putin proponuje USA lokalizację części tarczy antyrakietowej w rosyjskiej (dzierżawionej) bazie w Azerbejdżanie.
Prezydenci Bush i Kaczyński na lotnisku Lecha Wałęsy w Gdańsku, 8 czerwca 2007 r.
O

Oto odpowiedź na wielokrotnie powtarzane zaklęcia o niekonfrontacyjnym charakterze tarczy. "Jeśli tak jest, to zapraszamy do siebie, stąd będziecie mieli doskonałą okazję śledzić kraje, które was tak niepokoją..." - zdaje się uśmiechać lokator Kremla. I dalej, kiedy George Bush wyjeżdża z Polski, minister spraw zagranicznych FR Siergiej Ławrow podbija stawkę -Moskwa domaga się zamrożenia rozmów o tarczy z krajami środkowej Europy do czasu rozpatrzenia przez Amerykanów jej propozycji.

Kwestia tarczy już dawno wyszła z cienia dwustronnych negocjacji i stała się przedmiotem gry na najwyższym światowym poziomie. Jaka jest właściwie stawka tej gry? Czy chodzi o technologię militarną, czy o ambicje polityczne? Czyj strach jest większy - Amerykanów obawiających się "krajów zbójeckich" czy Rosji obawiającej się Amerykanów? I gdzie w tym wszystkim polski interes?...

7629

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]