Reklama

Ładowanie...

Gwiezdne wojny w Beskidach

04.12.2005
Czyta się kilka minut
Stwierdzając, że rząd jest zainteresowany umieszczeniem w Polsce amerykańskich rakiet, premier Kazimierz Marcinkiewicz tylko głośno powtórzył to, co gabinety z lewicy i prawicy sygnalizują Amerykanom już od jakiegoś czasu. Nowy jest fakt, że negocjacje w tej sprawie weszły w decydującą fazę.
O

O tym, że polsko-amerykańska umowa może zostać podpisana niedługo, “anonimowy przedstawiciel Pentagonu" powiedział jednej z agencji prasowych kilka dni po tym, jak rząd Marcinkiewicza - wystraszony medialnym zamieszaniem wokół tego, co premier ujawnił w exposé - zaczął wyciszać dyskusję. Zresztą z powodzeniem: debata o tym, czy do Polski powinny trafić elementy amerykańskiego systemu strategicznej obrony antyrakietowej (popularna nazwa to “antyrakietowa tarcza") ucichła, zanim na dobre się rozpoczęła. A szkoda, bo jej tematem mógłby być bilans zysków i strat, jakie mogą wyniknąć z ni mniej ni więcej, tylko włączenia Polski do narodowego systemu obrony USA (jak uważa Olaf Osica, “Komentarze Natolińskie" nr 5/05).

Nie ma więc tego złego, co by na dobre nie wyszło: zasugerowanie przez Kazimierza Marcinkiewicza w exposé, że Polska podjęła już decyzję o udziale w...

7103

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]