Reklama

Twarze naszej depresji

Twarze naszej depresji

09.06.2014
Czyta się kilka minut
Justyna Kowalczyk wkroczyła ze swoją opowieścią o chorobie w obszar społecznie przemilczany. Mimo iż depresję ma ponad milion Polaków.
Edward Hopper, „Room in Brooklyn”, 1932 r. Fot. Francis G. Mayer / CORBIS

„Od ponad roku mam zdiagnozowane stany depresyjne. To jest mój bieg o życie” – wyznała w „Gazecie Wyborczej” złota medalistka zimowej olimpiady w Soczi, opowiadając o swoich lękach, braku nadziei, bezsenności, stracie dziecka, życiu w ukryciu.
„Odbiór społeczny jest taki, jakby depresja była wstydem – dodawała Kowalczyk. – Wiele osób widzi we mnie silną dziewczynę. Mówią mi czasem, że najsilniejszą w Polsce. Jeśli ta najsilniejsza korzysta z pomocy specjalistów, to może i ktoś inny przełamie wstyd i skorzysta albo zrzuci maskę i się oczyści”.
Na reakcje nie trzeba było długo czekać. Biegaczka dostała wsparcie od tysięcy internautów. A od niejednego chorego na depresję można dzisiaj usłyszeć: „Stała się naszą idolką”.
Choć niektórzy zaraz zaznaczają: „Tak do końca zdrowi chorych nie zrozumieją nigdy”.
Przez ten mur, dodają, da się przebić tylko w jeden sposób....

15523

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]