Reklama

Ładowanie...

Trzy filmy Josepha Loseya na VoD, które trzeba zobaczyć

03.03.2023
Czyta się kilka minut
Joseph Losey to kawał historii kina. Amerykanin w Europie, człowiek z pogranicza ekranu i sceny, weteran wojenny, zagorzały lewicowiec, badacz mechanizmów przemocy.
Kadr z filmu „Służący” / World History Archive / East News
N

Na polskich platformach streamingowych zobaczyć można ledwie trzy jego filmy, nakręcone przed słynnym „Posłańcem” (1971). Reżyser zrealizował je w Wielkiej Brytanii, gdzie osiadł na stałe, zmuszony do emigracji przez maccarthystowskie „polowanie na czarownice”.

Chociaż miał bogate doświadczenie teatralne, doskonale przysłużyła mu się współpraca z Haroldem Pinterem, autorem scenariuszy do trzech jego filmów (czasami brytyjski dramatopisarz pojawiał się także w epizodycznych rolach). Prócz wymienionego tytułu był to „Służący” (1963) i „Wypadek” (1967), które na VoD można zobaczyć jeszcze tylko do końca tego miesiąca. Łączy je również powściągliwe aktorstwo Dirka Bogarde’a, obecnego również w trzecim z dostępnych filmów, „Za króla i ojczyznę” (1964). Nawet jeśli dzisiaj to kino pod wieloma względami trąci myszką, stanowi ciekawy punkt odniesienia...

6467

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/weekend-5160

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]