Reklama

Tryptyku część pierwsza

Tryptyku część pierwsza

27.07.2003
Czyta się kilka minut
Ilu chrześcijan, słuchając w wielkopiątkowy wieczór Pasji, zastanawia się, jak długo Jezus niósł na Golgotę krzyż? Godzinę? Mniej więcej tyle, ile trwa nabożeństwo Drogi Krzyżowej? Jak długą drogę, łącznie z wejściem na strome zbocze Kalwarii, mógł przejść ubiczowany, maltretowany przez wiele godzin i dźwigający ciężki krzyż człowiek?.
C

Chrześcijanin wierzy, że wszystkie wydarzenia i postacie opisane przez Mateusza, Marka, Łukasza i Jana są autentyczne. Jednak, chcąc je sobie wyobrazić, skazany jest na obrazy generowane przez własny umysł - podobnie jak czytelnik np. Tolkiena ma prywatną wizję Śródziemia. O ile jednak miłośnik trylogii o Pierścieniu nie może skonfrontować własnych wyobrażeń stepów Rohanu czy głębin Morii z rzeczywiście istniejącym miejscem, chrześcijanin może pojechać do Ziemi Świętej, zobaczyć Grotę Narodzenia w Betlejem, spojrzeć na Jerozolimę z Góry Oliwnej czy zaczerpnąć wody z Jeziora Galilejskiego.

Syndrom jerozolimski

Pierwsze spotkanie, na przykład z Jerozolimą, może okazać się nie lada wstrząsem, i nie idzie tu wyłącznie o spektakularne nawrócenia czy uzdrowienia. Psychiatrzy dysponują opasłą dokumentacją przypadków tzw. syndromu...

8435

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]