Reklama

Widok z Oliwnej Góry

Widok z Oliwnej Góry

20.12.2006
Czyta się kilka minut
Jerozolima jest niczym święte drzewo opisane przez Eliadego: łączy ziemię z niebem w dosłowny i symboliczny sposób. Melchizedek, Abraham, Dawid, Jezus, Mahomet - wybrali to miejsce z sobie wiadomych względów. Tak jak Bóg wybrał ich sobie i wybrał to miasto pomiędzy wzgórzami Moria i Syjonu.
Jerozolima okryta śniegiem: Oglądając zdjęcie pomyślałem, że te białe plamki to dusze uwolnione z piekła Treblinki i Sobiboru, powracające do świętego miasta.
W

Według chasydzkiej legendy czcigodny Jaakow Icchak ha-Lewi Horowic, zwany Widzącym, zginął w Lublinie w niecodziennych okolicznościach. Podczas religijnej, mistycznej ekstazy wyfrunął przez okno swojego mieszkania przy ulicy Szerokiej 28 ­ i upadł na bruk z wysokości drugiego piętra. Religijne uniesienia i lewitacje nie należały w życiu Widzącego do spraw niezwykłych. Przeciwnie - jego uczniowie nie raz widzieli swojego cadyka podtrzymywanego niewidzialną dłonią Pana, gdy pogrążony w modlitwie unosił się - sam ponoć tego nie zauważając - nad ziemią.

Bóg cofnął dłoń

Niezwykła była po pierwsze data tragicznego wydarzenia. Zdarzyło się to w święto Tisza Be-aw, czyli dzień postu obchodzonego na pamiątkę zburzenia Pierwszej i Drugiej Świątyni w Jerozolimie (przełom lipca i sierpnia; Jasnowidzący zginął w 1815 r.). Po drugie...

11973

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]