Reklama

Trema mistrza

Trema mistrza

29.11.2015
Czyta się kilka minut
„Moi chłopcy” – mówi o Szymonie Nehringu i Krzysztofie Książku, którzy tej jesieni oczarowali jury Konkursu Chopinowskiego. Pół wieku temu sam mógł marzyć o podium.
Stefan Wojtas Fot. Grażyna Makara
L

Lepiej nie pisać o mnie, tylko o moich studentach – mówi nieco speszony, kiedy proszę go o spotkanie.

W krakowskiej Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia profesor Stefan Wojtas uczy od ponad 40 lat, od 24 lat jest jej dyrektorem. Elegancki, w okrągłych okularach o czarnych, cienkich oprawkach, z równo zaczesanymi do tyłu włosami, przyjmuje mnie w gabinecie przy Basztowej 9. Siadamy przy dużym stole z ciemnego drewna, przykrytym koronkowym obrusem. Naprzeciw witryna z filiżankami z białej porcelany, w rogu – błyszczący, brązowy fortepian.

O sobie będzie opowiadał niewiele, znacznie więcej o uczniach, którzy są jego dumą: Piotr Machnik w cuglach wygrał eliminacje w Konkursie Chopinowskim w 2000 r. W kolejnej edycji w 2005 r. zagrali Paweł Filek i Marek Szlezer. Marcin Koziak w 2010 r. mało co nie wszedł do finału. W tym roku najgłośniej było o Krzysztofie Książku i...

9672

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]