Reklama

Trema mistrza

Trema mistrza

29.11.2015
Czyta się kilka minut
„Moi chłopcy” – mówi o Szymonie Nehringu i Krzysztofie Książku, którzy tej jesieni oczarowali jury Konkursu Chopinowskiego. Pół wieku temu sam mógł marzyć o podium.
Stefan Wojtas Fot. Grażyna Makara
L

Lepiej nie pisać o mnie, tylko o moich studentach – mówi nieco speszony, kiedy proszę go o spotkanie.

W krakowskiej Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia profesor Stefan Wojtas uczy od ponad 40 lat, od 24 lat jest jej dyrektorem. Elegancki, w okrągłych okularach o czarnych, cienkich oprawkach, z równo zaczesanymi do tyłu włosami, przyjmuje mnie w gabinecie przy Basztowej 9. Siadamy przy dużym stole z ciemnego drewna, przykrytym koronkowym obrusem. Naprzeciw witryna z filiżankami z białej porcelany, w rogu – błyszczący, brązowy fortepian.

O sobie będzie opowiadał niewiele, znacznie więcej o uczniach, którzy są jego dumą: Piotr Machnik w cuglach wygrał eliminacje w Konkursie Chopinowskim w 2000 r. W kolejnej edycji w 2005 r. zagrali Paweł Filek i Marek Szlezer. Marcin Koziak w 2010 r. mało co nie wszedł do finału. W tym roku najgłośniej było o Krzysztofie Książku i...

9672

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Składam serdeczne gratulacje i wyrazy uznania dla Profesora Stefana Wojtasa i Jego wychowanków.Krzysztof Książek i Szymon Nehring znakomicie reprezentowali nasz kraj na Konkursie Chopinowskim.Wykonane przez Krzysztofa Książka w II etapie Mazurki z op.7, godne były Nagrody Polskiego Radia.Młodym pianistom dziękuję za niezwykłe muzyczne przeżycia, Profesorowi życzę jeszcze wielu wspaniałych, utalentowanych wychowanków.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]