Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
konkurs chopinowski
Artykuły na ten temat
Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych może mieć wyjątkowe zadanie. Czy się go podejmie?
Jakub Puchalski
Czym chce być nowy Konkurs Chopinowski? Czy instrumenty historyczne mają służyć wyłącznie jako odmienne medium dla pianistów, uwrażliwiając ich nieco na…
Geniusze i chów wsobny
Jakub Puchalski
W Konkursie znalazło się troje wyjątkowych pianistów, do których będziemy wracać do końca życia. Dwoje z nich ma już zapewnioną świetną przyszłość. To nie oni…
Trema mistrza
Ewelina Burda
„Moi chłopcy” – mówi o Szymonie Nehringu i Krzysztofie Książku, którzy tej jesieni oczarowali jury Konkursu Chopinowskiego. Pół wieku temu sam mógł marzyć o…
Finał Konkursu: Koniec odwagi
Jakub Puchalski
Pierwszą nagrodę otrzymał Seong-Jin Cho z Korei Płd. Nagrody pokazują, że sędziowskie grono nie odważyło się zerwać z konwencją.
Chopin godny lub niewygodny
Jakub Puchalski
Po niemal 90 latach istnienia Konkurs Chopinowski pokazuje, że kanony idą w zapomnienie.
Znamy finalistów XVII Konkursu Chopinowskiego
Jakub Puchalski
Oto i specjalność konkursu – werdykt jurorów dopuszczający pianistów do finału. Jak zwykle zaskakujący – nawet bardziej, niż zwykle.
Moment chopinowski
Jakub Puchalski
Hipoteza zakłada, że pięć lat to czas wystarczający, by pojawiły się talenty zdolne udźwignąć cały bagaż oczekiwań, obciążający tytuł laureata (a tym bardziej…
Mija Rok...
Daniel Cichy
Wybrzmiewają ostatnie akordy Roku Chopinowskiego. Dawno nie było i długo nie będzie w Polsce tak spektakularnie obchodzonego święta muzyki. Czy dobrze…
Ariel fortepianu
Bohdan Pociej
Jak określić istotę jego oryginalności? Co robi Chopin z muzyką w Mazurkach i Polonezach, Preludiach i Etiudach, Nokturnach, Balladach, Scherzach i Sonatach?…
Emocje i pasja
Julianna Awdiejewa
Nie spodziewałam się, że zdobędę I nagrodę na XVI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie, to naprawdę miła niespodzianka. Każdy występ konkursowy…
Potrzebowałem czasu, by się zakochać
Ingolf Wunder
W ostatnim czasie dużo pracowałem z maestro Adamem Harasiewiczem i dzięki jego pomocy nauczyłem się rozumieć i interpretować muzykę Chopina. Powodem, dla…
Przemawia do serca
Nelson Freire
Konkurs Chopinowski to najbardziej prestiżowy i najważniejszy konkurs pianistyczny w świecie, to zjawisko porównywalne z mistrzostwami świata w piłce nożnej.
Złota epoka
Fou Ts’ong
Konkurs Chopinowski to niesamowite wydarzenie. Byłem wiele razy na różnych konkursach na całym świecie, ale takiego jak ten nie widziałem.
O wielkich „niechopinistach”...
Stanisław Dybowski
Jeden z największych ekscentryków pianistycznych XX wieku, Glenn Gould zgłębiać Chopina nawet nie próbował. En block zanegował cały romantyzm.
Utożsamieni z fortepianem
Michał Bristiger
Prof. Michał Bristiger: W kulturze europejskiej Chopin jest tą jedyną różą w XIX wieku, którą trzymamy w ręku. Ale kultura europejska to jest trzymanie w ręce…
Chopin na płytach. Część IV.
Jakub Puchalski
Ostatni odcinek rozprawy z Chopinowską dyskografią to Mazurki oraz Nokturny, czyli gatunki, które kompozytor uprawiał przez całe życie, a także kilka dzieł…
„Wielki był – i basta”
Ewa Szczecińska (Polskie Radio)
W 1999 r. obchodziliśmy 150. rocznicę śmierci Chopina - z tamtych obchodów zostało "Autumn Ritornello" litewskiej kompozytorki, Onute Narbutaite,…
Fryderyk i „siedem niskich Azjatek”
Dorota Kozińska
Trudno powiedzieć, czy lubimy Chopina. Chyba nas przestał obchodzić. Kiedy spytać Polaków, w jakim utworze Chopina słychać fragment "Lulajże Jezuniu…