Reklama

Ładowanie...

Tortury i zadośćuczynienie

24.01.2015
Czyta się kilka minut
30 milionów dolarów, które Amerykanie przekazali nam pod stołem za urządzenie w Polsce tajnego więzienia, można przeznaczyć na dobry cel.
Rys. Zygmunt Januszewski
Z

Z raportu Senatu USA na temat programu porwań i więzień CIA oraz z publikacji prasowych na ten temat wynika, że Amerykanie zapłacili polskim służbom specjalnym 30 mln dolarów za możliwość założenia i prowadzenia więzienia CIA w Starych Kiejkutach. Liczymy, że toczące się w tej sprawie śledztwo polskiej prokuratury zakończy się pociągnięciem do odpowiedzialności karnej zarówno osób, które doprowadziły do powstania ośrodka, jak i tych, które na terytorium Polski dokonywały tortur.
Nie można jednak przejść obojętnie obok kwoty 30 mln dolarów.
Po pierwsze, należy wyjaśnić, co się z nią stało i jakie znalazła przeznaczenie (takie zapowiedzi płyną z ust przewodniczącego Komisji Sejmowej ds. Służb Specjalnych Marka Biernackiego). Po drugie, można ją potraktować jako symbol zła, które wydarzyło się na terytorium naszego kraju. I spróbować mu zadośćuczynić poprzez przekazanie tych...

7250

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]