Reklama

Tortury i zadośćuczynienie

Tortury i zadośćuczynienie

24.01.2015
Czyta się kilka minut
30 milionów dolarów, które Amerykanie przekazali nam pod stołem za urządzenie w Polsce tajnego więzienia, można przeznaczyć na dobry cel.
Rys. Zygmunt Januszewski
Z

Z raportu Senatu USA na temat programu porwań i więzień CIA oraz z publikacji prasowych na ten temat wynika, że Amerykanie zapłacili polskim służbom specjalnym 30 mln dolarów za możliwość założenia i prowadzenia więzienia CIA w Starych Kiejkutach. Liczymy, że toczące się w tej sprawie śledztwo polskiej prokuratury zakończy się pociągnięciem do odpowiedzialności karnej zarówno osób, które doprowadziły do powstania ośrodka, jak i tych, które na terytorium Polski dokonywały tortur.
Nie można jednak przejść obojętnie obok kwoty 30 mln dolarów.
Po pierwsze, należy wyjaśnić, co się z nią stało i jakie znalazła przeznaczenie (takie zapowiedzi płyną z ust przewodniczącego Komisji Sejmowej ds. Służb Specjalnych Marka Biernackiego). Po drugie, można ją potraktować jako symbol zła, które wydarzyło się na terytorium naszego kraju. I spróbować mu zadośćuczynić poprzez przekazanie tych...

7250

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Wyobraźmy sobie, że terroryści podłożyli bombę atomową w waszym rodzinnym mieście. Czasu na ewakuację nie ma, miasto pełne waszych bliskich a ten który wie gdzie ona jest, jest przed wami, jest i śmieje się wam w twarz, że lada chwila wszyscy wasi bliscy spłoną lub zginą w męczarniach z powodu choroby popromiennej. I jak? będziemy go przesłuchiwać zgodnie z tym co zaleca Konwencja genewska czy jakakolwiek inna? To nie abstrakcja, takie rzeczy na mniejszą skalę już się dzieją, trwa wojna, wojna inna niż wszystkie dotychczas.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]